List motywacyjny o praktyki

Każdy student w toku swojej edukacji na uczelni zobowiązany jest odbyć praktyki w firmie, instytucji, której profil związany jest z kierunkiem studiów. Poniższy wzór listu motywacyjnego został napisany pod kątem studenta socjologii ubiegającego się o praktyki w instytucji państwowej – Małopolskim Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji. W liście została zawarta osobista motywacja kandydata, scharakteryzowany został w skrócie tok studiów oraz przedstawiony został wymiar godzin praktyk wraz z dogodnym dla praktykanta terminem podjęcia pracy.

Praktycznie każdy student w toku swojej edukacji musi odbyć praktyki zawodowe w firmie bądź instytucji państwowej. Firmy posiadają pewne limity i nie zawsze są w stanie przyjąć na praktyki wszystkich swoich kandydatów. Podjęcie praktyk zawodowych to obopólna korzyść – student nabiera doświadczenia a firma może dzięki temu pozyskać poważnego pracownika na przyszłość. Z tego względu firmy mogą decydować się na przyjęcie tylko nielicznych kandydatów z całej puli chętnych. Z tego względu warto zastanowić się nad tym, czym ewentualnie możemy zachęcić do siebie potencjalnego pracodawcę.

Studenci po pierwszych latach studiów rzadko mogą pochwalić się czymś więcej, aniżeli kursami zrealizowanymi w trakcie studiów. Mimo to każdy student mający ambicje przyjęcia na praktyki w poważnej, rozchwytywanej firmie powinien nieco „podrasować” swoje podanie o pracę.

Stosując się do tych wskazówek zapewne nie obniżysz skuteczności swojego listu motywacyjnego:

  1. Pamiętaj, żeby dokładnie przedstawić kierunek studiów, na którym jesteś i specjalizację tegoż kierunku.
  2. Jeśli któreś z kursów będące w podstawie programowej twojego kierunku a także te obierane pasują szczególnie do profilu danej firmy to wspomnij o tym w swoim liście motywacyjnym.
  3. Nie zapomnij dodać też skromnego akapitu, w którym wykażesz się wiedzą na temat firmy, do której aplikujesz. Jeśli znasz jakąś mało znaną ciekawostkę dotyczącą firmy, to postaraj się wpleść ją zgrabnie do swojego podania.
  4. W liście motywacyjnym musisz koniecznie zamieścić dane kontaktowe do osoby, która jest odpowiedzialna na twojej uczelni za kwestię realizacji praktyk studenckich.

Przykładowy list motywacyjny dla praktykanta

Marek Strzałka
Adres: ul. Łobzowska 6/38
31-032 Kraków
+48 645 911 013
marek.strzalka@gmail.com
Bochnia, 23.06.2010

Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
30-107 Kraków, plac Na Stawach 1
Szanowni Państwo,

Pragnę poinformować, że jestem zainteresowany podjęciem praktyk w Małopolskim Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji. Uważam, że Wasza instytucja stwarza dla mnie ogromne możliwości rozwoju i pogłębiania mojej wiedzy w praktyce.

Jestem studentem kierunku Socjologia na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W ciągu dwóch lat edukacji poznałem wiele cennych informacji z zakresu nauk społecznych. Jestem przekonany, że dotychczasowa wiedza socjologiczna pozwoli mi sprostać wymaganiom, które kierujecie do osoby ubiegającej się o praktyki w Waszym ośrodku.

Pragnę nadmienić, że wśród kursów, które odbyłem do tej pory na moich studiach na szczególną uwagę zasługują takie jak: metody i techniki badań socjologicznych, przygotowanie i realizacja projektu badawczego, analiza dokumentów urzędowych oraz podstawy statystyki z obsługą programu SPSS.

W ramach zaliczenia kursu z obsługi SPSS’a musiałem przygotować raport statystyczny w oparciu o istniejące bazy danych w Archiwum Danych Społecznych. Przygotowany przeze mnie raport dotyczył tzw. „efektu ankietera” a za źródło danych posłużył mi Polski Generalny Sondaż Społeczny.

Jestem przekonany, że praca w Waszym ośrodku pozwoli mi zdobyć niezbędne doświadczenia zawodowe, poszerzy moje kwalifikacje oraz umożliwi zdobycie nowych umiejętności.

Pragnę nadmienić, że jestem zainteresowany podjęciem praktyk w wymiarze 60 godzin. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań z Państwa strony, to gotowy jestem zacząć praktyki z dniem 1. lipca. Jeżeli będziecie Państwo zainteresowani moją kandydaturą to poniżej podaje dane kontaktowe do mgr Jolanty Krzywej, odpowiedzialnej za kwestie praktyk studenckich Wydziału Humanistycznego AGH.

Z poważaniem,
Marek Strzałka
Pobierz wzór w formacie .pdf Pobierz wzór w formacie .doc
X

Materiał dostępny dla czytelników

Aby pobrać ten wzór musisz dołączyć do czytelników naszego newslettera. Zaraz jak tylko potwierdzisz swój adres e-mail, wyślemy Ci wiadomość z linkiem umożliwiającym pobranie tego wzoru.

Spodobał Ci się ten poradnik? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli ocenisz go na 5 gwiazdek 🙂
(Ocen: 1, Średnia ocena: 5)
Krzysztof Razmus

Krzysztof Razmus

Człowiek z wieloletnim doświadczeniem w pracy w działach HR wielkich korporacji. Swoim doświadczeniem zdobytym w pracy w Human Resources dzieli się z czytelnikami na łamach serwisu CVTips.pl. Publikuje rozmaite porady rekrutacyjne. Pisze artykuły o tym, jak przygotować dokumenty rekrutacyjne, by były zgodne z obowiązującymi standardami a także by sprostały wymaganiom surowych rekruterów. Doradza, jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną, by ta nie była dla nas "wyzwaniem życia:. Uczy co robić dobrze a czego unikać, żeby odnieść sukces w staraniach o lepszą pracę.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby zostawić komentarz